Öğretmenlerin ek derslerine Temmuz 2019 Zammı yansıdı. Yeni ek dersler kaç lira?

MEB kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin Temmuz 2019’da alacakları net ek ders ücretleri belli oldu.

06 Eylül 2019 Cuma, 00:34

Bakanlığında görev yapmakta olan öğretmenlerin Temmuz ayı zam oaranları belli oldu. Yapılan toplu sözleşmeye göre öğretmenlerin ve diğer memurların yüzde kaç oaranında zam alacakları önceden belli oluyor. Son sözleşmede bu sabit zam oranına enflasyon farkının da ekleneceği belirtilmişti. Buna göre öğretmenler Temmuz ayında ek derslerini zamlı olarak almaya başlayacaklar.

Öğretmenlerin ek dersleri sabit değildir veya başka bir deyişle her öğretmen ek ders alacak diye bir zorunluluk yoktur. Sınıf öğretmenleri sabit ek ders ücreti alılarken branş öğretmenleri zorunlu girmeleri gereken ders saatinin doldurduktan sonra isterlerse ya da okulunda veya başka bir okulda ders olması durumunda zorunlu saatinin üzerine girecekleri her ders saati üzerini ek ders ücreti oalrak almaktadırlar.

Kadrolu ve Sözleşmeli Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri Farklı

MEB bünyesinde görev yapan kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler aynı ek ders ücretlerini almamaktadırlar. Ücretli öğretmenler ise kadrolu öğretmenler ile aynı ek ders ücretlerini almaktadırlar. Sözleşmeli öğretmenler kadrolu öğretmenelre göre yüzde %14 daha az ek ders ücreti almaktadırlar. Bunun sebebi ek ders ücretlerinden yüzde %14 oradanında SGK kesintisinin yapılmasıdır.

Ek Ders Ücretlerine Neden Zam Yapıldı?

Öğretmenlerin alacakları ek ders ücretleri zamları toplu sözleşme ile belirlenmişti. Bu oran 2019 Temmuz ayı için yüzde %4 olarak belirtilmişti. Buna ek olarak eklenecek enflasyon farkı da belli oldu. Aralık ayı enflasyon verileri belli olunca ek ders ücretlerine eklenecek enflasyon farkı da belli olmuş oldu. Yüzde %6,7 lik %10,7 oranında artış olacak.

Kadrolu ve Sözleşmeli Temmuz 2019 Net Ek Ders Ücreti Kaç Para Olacak?

2019 yılı ocak ayı itibariyle brüt ek ders ücreti 18,28 TL’ye çıktı. İşte öğretmenlerin 2019 yılı  Temmuz ayı itibariyle net ek ders ücretleri:

  • Kadrolu Öğretmenler: 16,18 TL
  • Sözleşmeli Öğretmenler: 13,91 TL
  • Ücretli Öğretmenler: 16,18 TL

Bir önceki yazımız olan Evde Etiket İşi ile Para Nasıl Kazanılır? başlıklı makalemizde Etiket İşi Nasıl Yapılır, Etiket İşi Para Kazanmak ve Etiket işi veren firmalar hakkında bilgiler verilmektedir.

ADS

BENZER İŞ İLANLARI

Emekli için en az 2711 TL! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Emekli ve memur için müjdeli haber! Emekliler ve memurlar için Ocak'ta yüzde 4 zam yapılacak. Ayrıca yüzde 3.46 enflasyon...

FLO Personel Alımları ve İş Başvurusu

Ayakkabıcılık sektöründe önemli bir marka olan FLO Türkiye’de Ziylan...

Evde Poşet Katlama ile Para Kazanma

Merhabalar arkadaşlar. Bu makalemizde sizlere evde poşet katlama ile...

Google AdSense İle Para Kazanmak

Bugün sizlere Google AdSense reklamları ile nasıl para kazanılır...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zonguldak Web Tasarım