KİT’lerde yıllık izin süreleri nasıl hesaplanır?

KİT'lerde yıllık izin süreleri nasıl hesaplanır?
KİT'lerde yıllık izin süreleri nasıl hesaplanır?

SORU: iyi günler… 399 a tabi bir kit kurumunda 1,5 senedir teknisyen olarak çalışmaktayım. Kamu kurumuna girmeden önce özel bir kurumda 8 sene(2400 gün) gün teknisyen olarak çalışmışlığım var. Memur olduğum süre özelde çalıştığım günler derece aşama olarak verildi fakat yıllık izin konusunda hiç bir dinç data alamıyorum. Acaba yıllık müsade gün sayım ne dek vakit daha sonra 30 olacaktır. Teknik hizmetler sınıfındayım ve şu lahza yıllık müsade gün sayım 20 gündür. Şu an 9 un 3 ündeyim.

teşekkürler. İyi çalışmalar.

CEVAP:

Sorunuzdan bir kamu iktisadi teşebbüsünde 399 sayılı KHK kapsamında sözleşmeli teknisyen olarak devir yaptığınız anlaşılmakta. Ilk Kez, sözleşmeli personelin bir kadrosu bulunmadığından tutulan aşama ve derecenin sadece emeklilik açısından başlıca teşkil ettiğini belirtmekte fayda görmekteyiz. Başka bir ifadeyle “9 un 3 ündeyim” biçiminde belirttiğiniz kademe ve dereceniz yalnızca emeklilik işlemlerinizde ağırlık taşımaktadır.

Izin hakkının hesaplanmasına gelince, 399 sayılı KHK’nin 21’inci maddesinin birinci fıkrasında “Sözleşmeli personelden hizmeti 10 yıla kadar olanlara (10 sene dahil) yılda 20 gün, 10 yıldan fazla olanlara yılda 30 gün ücretli müsade verilir. Yıllık izin verilmesine başlıca hizmetin tesbitinde ulus kurum ve kuruluşlarında geçen fiili hizmet süreleri ile askerlik hizmeti gözönüne alınır.” denilmektedir.

Düzenlemede açık hüküm bulunmaktadır. Buna kadar kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile askerlik sürelerinin toplamı 10 yılı geçtiğinde takvim müsade hakkınız 30 gün olacaktır.

Uyarı edileceği üzere hizmet yılı 10 olanlar da 20 gün müsade hakkına sahiptir. Dolayısıyla 11’inci hizmet yılından gün alanlar 30 gün müsade hakkı elde ederler. Yaptıysanız bu süreye askerlik tahsis süreniz de dahildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*