Bakan Demircan: 2017/5 ile yerleşenler bekleyecek

Bakan Demircan: 2017/5 ile yerleşenler bekleyecek
Bakan Demircan: 2017/5 ile yerleşenler bekleyecek

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, TRT Haber’de soruları cevapladı.

Bakan Demircan, 2017/5 KPSS tercihleri yerleşen adayların ne süre göreve başlayacağıyla ilgili olarak

“Şuanda OHAL’den geçiyoruz. Endişelenmesinler, onlarla ilgili çalışma yakında biter. Ben de 1980 yılında tıp fakültesini bitirmiştim göreve açmak için 8 ay bekledim. Endişe etmesinler. 8 ay süremez. Hakları taahhüt edilmişti. Fakat emniyet soruşturmalarının bitmesi beklenmeli.” dedi.

 

Bakan Demircan ne dek personel alınacağıyla ilgili soruya ise “ihtiyaçlar doğrultusunda alım yapacağız” şeklinde cevap verdi

öte yandan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Doğaüstü hal (OHAL) kapsamındaki yeni Kanun Hükmünde Kararnamede (KHK) yapılan düzenlemelere ilişkin, “Taşrada biz acilen sağlıktaki çok başlılığı kaldırıyoruz. Sıhhat müdürünün çatısı altında birleştiriyoruz bu kurumları. Bu eskiye dönüş yok. Bu kurumlar yeniden çalışacak ama bu kurumların bir çatı altında toplanması sağlanacak. Taşradaki millet sağlığı kurumu, afiyet müdürlüğü ve millet hastaneleri kurumu sistem olarak yenileniyor. Tümü afiyet müdürlüğünün çatısı altında toplanıyor. Yetki ve mesuliyet sıhhat müdürlüğünde toplanacak.” dedi.

Demircan, TRT Haber canlı yayınında, Resmi Gazete’de bulunan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile sağlıkta yapılan değişiklikler hakkındaki soruları yanıtladı.

Değişiklikleri anlayabilmek için Türkiye’de 2002 öncesi ve sonrası sağlıkta yapılanları yâd etmek gerektiğini bildiren Demircan, “2002’den önce sağlıkta çok büyük bir dağınıklık vardı. Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastaneleri vardı. Çalışma Bakanlığına yan SSK Hastaneleri vardı. Kurumların, üniversitelerin ve hizmet çok öbür parçalı ellerde veriliyordu. bir de fazla önemli bir husus, sağlıkta sosyal teminat yoktu.” ifadesini kullandı.

AK Parti iktidarı ile önce hastanelerin devlet hastanesi şeklinde Sıhhat Bakanlığı’na bağlandığını anlatan Demircan, sosyal güvenliğin de tek çatı aşağıda birleştirildiğini ve herkesin sağlık sigortası kapsamına alındığını bildirdi.

– “Orkestranın karşı aniden artı şef olmamalı”

Sağlık Durumu hizmetlerinde yapı bir sıkıntının ortaya çıktığına dikkat çekici eden Bakan Demircan, “Sağlık hizmetleri tek elde Afiyet Bakanlığı’nın yetkisi ve sorumluluğu alanında birleştirildi ama sıhhat hizmetlerini biz o günün şartlarında yeniden düzenlerken hizmetleri fazla başlılığa gidecek şekilde tasarı etmişiz. O gün şartlarında gerekliydi, başarılı da oldu lakin bugün devam edilmesinin verimliliği düşüreceği ve gelişmeyi yavaşlatacağı görüldü. Biz yeni durumu başlatmış bulunuyoruz. Orkestranın karşısında aniden artı şef olmamalı. Şef tek başlılığa gitmeli.” diye konuştu.

Bakan Demircan, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık sisteminin de iki başlılığa niçin olduğunu, verimi düşürdüğünü görülmesi üstüne 16 Nisan’da referanduma gidildiğini belirtti.

Yürütme tek başlılık sisteminin geldiğini, yürütme ve yasamanın birbirinden ayrıldığını vurgulayan Demircan, derhal kurumların da sisteme uygun hale getirildiğini aktardı.

Sıhhat hizmetlerinin taşrada üç bölüm halinde tasarı edildiğini gösteren Demircan, bu birimlerin birbirinden bağımsız oysa merkeze bağımlı çalıştıklarını kaydetti.

Millet Hastaneleri Kurumunun hastanelerle ilgili bölüm, sağlık müdürlüğünün ivedi hizmetlerinden sorumlu olduğunu diğer taraftan halk müziği sağlığı kurumu olduğuna aksan yapan Demircan, şunları söyledi:

 

“Bunların tümü aslında birbiri ile ilintili birlikte çalışması gereken kurumlar. Bu düzeltmeyi yapıyoruz. Taşrada biz derhal sağlıktaki fazla başlılığı kaldırıyoruz. Sağlık müdürünün çatısı altında birleştiriyoruz bu kurumları. Bu eskiye dönüş yok. Bu kurumlar yine çalışacak fakat bu kurumların bir çatı altında toplanması sağlanacak. Taşradaki ırk sağlığı kurumu, sağlık durumu müdürlüğü ve millet hastaneleri kurumu sistem olarak yenileniyor. Hepsi sağlık durumu müdürlüğünün çatısı altında toplanıyor. Yetki ve mesuliyet afiyet müdürlüğünde toplanacak. Hastanelerde başhekimlik müessesi var. Biz hastane idareci gibi ek modeller üretmiştik. Bunlar hizmette etti. Hastanelerin yetkilisi ve sorumlusu başhekim onlarda sağlık durumu müdürlüğüne tabi. Afiyet müdürlüğü de Sıhhat Bakanlığına tabi. Yetkiler bu şekilde tanımlanıyor ve düzenleniyor. İnanıyorum yeni dönemde daha verimli ve daha seri hizmet üretimini sağlayacak.”

“Merkezde de düzenleme yapıyoruz.” diyen Bakan Demircan, sözlerine şöyle devam etti:

“Merkezler de bu kurumlar tabi kurumlar gibi çalışacak. Acilen bakanlığa emrindeki genel müdürlük olarak dizayn edilecek. Bakan, müsteşar, genel müdürler ve yardımcıları şeklinde tasarı edildi.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*